053-7455516

עמית ורון | עבודות עפר, קידוחים ופיתוח

הריסת מבנים, צעד חשוב להתחלה חדשה

למילה הריסה יש לכאורה קונוטציה לא כל כך חיובית. אך למעשה, פעולה כמו הריסת מבנים איננה רק חיובית אלא אפילו מאוד מועילה וחיונית. נסביר כעת מדוע פעולה של הריסת מבנים מהווה צעד חשוב להתחלה חדשה. צעד שחשוב ומועיל לכולנו, תושבים, אזרחים, רשויות מקומיות, שוחרי הבטיחות, שוחרי הקדמה וכל היתר.  

 

הריסת מבנים מסוכנים

בתחום הבניה, ניתן לראות כי תקנים חדשים מחליפים את הישנים. בניה מודרנית נעשית בשיטות חדשות ותוך שימת לב לעמידות וחוזק שלא היו אפשריים בעבר (או שלא תמיד הקפידו על כך). כאשר עולה כי מבנה ישן שהוקם לפני עשרות שנים ויותר איננו בטיחותי, אם הוא מתחיל להתפרק או שהיסודות רעועים, הסכנה מרובה. הריסת מבנים מסוכנים חיונית מבחינה בטיחותית. אם לא מבצעים פעולה שכזאת בזמן, אסון עלול להתרחש. זהו צעד חשוב שיכול להוביל קדימה, להתחדשות.

 

התחדשות עירונית

הריסה של מבנים עשויה להיות צעד יחיד אבל פעמים רבות זו רק ההתחלה. בשנים האחרונות ניתן לראות בהרבה מאוד יישובים מיקוד בהתחדשות עירונית. אמנם, פרויקטים כדוגמת תמ"א בצורה של הוספת תוספת בניה וחיזוק אפשריים, אבל גם כאן יש עוד חידוש. בתמ"א 38 2, ממש כמו פינוי בינוי, נוקטים גישה אחרת. במקום לחזק איכשהו, לעבות עמודים וכיוצא בזה, עושים שני צעדים. קודם הורסים מבנה קיים. אחר כך מקימים מבנה חדש לחלוטין. ההתחדשות העירונית מאפשרת בניית מבנה מודרני, הוספת יחידות דיור בשכונות וותיקות, שיפור פני העיר ושביעות רצון של התושבים.

 

הריסת מבנים בהיתר בלבד 

כפי שנאסר על הקמת מבנה ללא אישור, כך גם אין לבצע את פעולת ההריסה מבלי שיש היתרים מתאימים. ביצוע הריסת מבנים יתבצע במקרים הבאים:
•    במבנה מסוכן – במבנה שנמצא רעוע מדי ומסוכן למגורים, יוזמנו הכלים הכבדים ויוכנו תוכניות מסודרות לפעולת הריסה מקיפה. 
•    בחידוש שכונות – כאשר יוזמים מהלך של חידוש פני העיר, תמ"א 38 2 או פינוי בינוי, חייבים להרוס. הורסים מבנה אחד או יותר על מנת שלאחר מכן אפשר יהיה להקים מבנה חדיש. 
•    שיקום מבנים – בשיקום של מבנים ישנים או שיפוץ מקיף, צריכים לעיתים להרוס חלק של מבנה על מנת לאפשר בניה מחודשת, תיקון או הקמת אגף חדש. 
•    מבנים לא חוקיים – צוו הריסה מחייבים הריסה של מבנה מגורים או מבנה עסקי, אשר הוקמו שלא כחוק, לא על פי דין וחייבים להורסם. 
 

 

הריסה של מבנים מכל הסוגים

מובן שלא רק מבני מגורים עולה לפעמים הצורך להרוס. גם לא מן ההכרח שתמיד ייהרס מבנה בשלימותו. לפעמים צריך להרוס חלק של מבנה, בכדי לבצע שיפוץ או שיקום. לפעמים עולה הצורך להרוס מחסנים ישנים או מבנים חקלאיים, בשטח שבו רוצים להקים שכונה חדשה, לסלול כביש, להקים גשר או לבנות בית ספר.

אז כפי שראינו, הריסת מבנים הינה צעד חשוב בדרך להתחלה חדשה והתחדשות. לפתרונות הריסה ופרויקטים של עבודות עפר, חברת ורון הוותיקה עומדת לשירותכם. כלים הנדסיים, עובדים מקצועיים, לוחות זמנים ראויים.

 

כיצד מבצעים הריסה של מבנה 

מבנים ניתן להרוס ולפנות בשיטות שונות. שיקולי תוכנית ההריסה ישענו על סוג המבנה, לוח הזמנים, בטיחות העבודה ועלויות. בין השיטות המאפשרות הריסה:
•    שימוש בכלים כבדים – כלים כבדים כדוגמת דחפורים, מאפשרים ביצוע הריסה מהירה בתהליך לא בררני. 
•    שימוש בכלי חציבה וניסור – הריסה בררנית, נקודתית, ניתן לבצע באמצעות כלי חציבה או ניסור כגון מסורי בטון, פטישונים, פטישי אוויר וכדומה. 
•    שימוש בפטישים כבדים – הפלת קיר או פעולת הריסה קטנה אחרת ניתנת לביצוע באמצעות כלים ידניים כגון פטישים כבדים. 
•    עגורנים וכדורי הרס – הריסה בקנה מידה רחב אפשרית באמצעות עגורן (מנוף גדול) שמטלטל כדור עצום ובעל משקל כבד. הכדור יכול להפיל מבנים שלמים או חלקי מבנים. 
 

 

הריסת מבנים - צעד חשוב להתחלה חדשה