053-7455516

עמית ורון | עבודות עפר, קידוחים ופיתוח

כיצד הפכה לעניין כל כך אקטואלי הריסת מבנים

ככלל בחיים, פעולה הרסנית ובלתי הפיכה לרוב איננה רצויה. יחד עם זאת, לפעמים על מנת ליצור משהו חדש וטוב יותר, חייבים לנקוט צעד דרסטי. הרס למטרות התחדשות או שיקום הופך לעניין נפוץ ופופולרי וגם הרשויות מעודדות זאת. מחברת ורון מסבירים כיצד ומדוע הריסת מבנים הפכה לבעלת ממד כל כך אקטואלי. למה מרבים לעשות זאת כיום ומהי התועלת שמפיקים מכך כל הגורמים המעורבים בדבר, לרבות קבלנים, הציבור, הרשויות.


הריסת מבנים מסוכנים


בשנים האחרונות החלה להתגבש ההבנה כי תקני הבניה המיושנים לא מספקים לימינו. כלומר, מבנים שתוכננו בעבר עלולים תחת תנאים לא קיצוניים, לקרוס. הסבירות לכך עולה ככל שהמבנה מיושן יותר. לכן, ניתן לראות הרבה יותר מקרים שבהם הריסת מבנים מבוצעת תחת צו הריסה או באופן וולונטרי, על מנת להימנע מתקלה, קריסה ואסון בסדר גודל כזה או אחר.


הריסה לצורך חידוש עירוני 


הריסות של מבנים ישנים נעשות לא רק מהטעם של מניעת קריסה של מבנה ישן. הצפיפות בערים והיעזר תשתיות מספקות הביאו את מקבלי ההחלטות ליזום שורה של צעדי חידוש. התחדשות עירונית, בצורה של פינוי בינוי או תמ"א 38 מבוצעים להשגת כמה מטרות. מלבד רווח לייזמים ולדיירים, בצורה כזאת הופכים שכונות ישנות לבעלות צביון מודרני וחדיש. לשכונות הללו מגיעים משפחות צעירות ודיירים חדשים. כמו כן, בצורה כזאת אפשר להוסיף הרבה יחידות דיור חדשות, במסגרת הקמת בניינים גבוהים יותר, טובים יותר וגם עמידים יותר לרעידות אדמה או לכל צרה אחרת (התקנת ממ"דים ומעליות הופכים לחלק חשוב בפרויקטים אלה).


הריסה לצורך הרחבה 


הממד הנוסף של הריסת מבנים שעליו נרצה לספר הינו הריסה לצורך הרחבה. במבנים פרטיים או במבני ציבור ועסקים, ניתן לבקש תחת תנאים שונים אישורי בניה לתוספות בניה. יצירת תוספת בניה עשויה לדרוש צעדים מקדימים של ביצוע הריסות. ההריסה יכולה לכלול מחסן ישן, מרפסת, קירות מסוימים, עמודים וכיוצא בזה. אולם לאחר ביצוע ההריסה (לרבות חלקי כביש, מדרכות וכו') ניתן לבצע את ההרחבה כראוי ובצורה הטובה ביותר.

הריסת מבנים