053-7455516

עמית ורון | עבודות עפר, קידוחים ופיתוח

הריסת מבנים ומזעור הפגיעה ובסביבה

הריסת מבנים היא פעולה הנדסית מורכבת, אשר מצריכה מצד בעלי המקצוע אשר מבצעים אותה, מקצועיות בלתי מתפשרת, יסודיות, דיוק וכמובן, הקפדה על יישום של כללי בטיחות קפדניים.
בכדי לבצע הריסה של מבנים, יש צורך בציוד ייעודי מקצועי, אשר חלק ממנו הוא ציוד כבד אשר מצריך הסמכות ייעודיות – כמו לדוגמא, בובקט. 
כחלק מכך, כל מי שזקוק לשירות הריסת המבנים, חשוב שיבחר בקפידה את החברה אשר תעניק את השירות, תוך דגש על פרמטרים כמו: ניסיון, רמה מקצועית ומוניטין בתחום. 

 

מדוע נדרשת הריסת מבנה קיים

לכל יצור חי ולכל צמח יש מחזור חיים שלאחריו הוא חדל מלהתקיים. כמו בטבע, גם למבנים שנבנו בידי אדם יש מחזור חיים, שלאחריו נוצר הצורך לפרק אותם. סיבה אחת להריסת מבנה היא הפשוטה והטריוויאלית ביותר- הגיע זמנו להיהרס. בניין ישן, שאינו יכול למלא את ייעודו, ייהרס ויוחלף במבנה חדש, המותאם לדרישות ולצרכים מודרניים. מבנים שנפגעו בעקבות מלחמה או בעקבות אסון טבע, עלולים גם הם להיהרס, אם מתברר שהם מהווים סיכון לסביבה ולשוהים בהם. האמור לעיל הינו רק חלק ממגוון סיבות אפשריות לביצור הריסת מבנים.
 

הליך הריסת המבנים

לא משנה מה הסיבה בגינה עולה הצורך בשירות, חשוב מאוד להקפיד על ביצוע בדיקות מקיפות ותכנון קפדני של הליך ההריסה – זאת במטרה, לבצע את פעולת ההריסה בצורה מדויקת ותוך עמידה בתקני הבטיחות המחמירים ביותר האפשריים.
 

דרכים לביצוע הריסת מבנים

אחד המאפיינים הבולטים של תחום הריסת המבנים הוא, שלעולם אין שתי עבודות הריסה שתהיינה זהות. ככל שהמבנה הוא גדול ומורכב יותר, כך תהיה מלאכת ההריסה מורכבת יותר. ואולם גם כשמדובר במבנים קטנים יחסית, יש לקחת בחשבון פגיעה אפשרית בסביבה או, חלילה, במבנים סמוכים. המומחים של עמית ורון מתמחים בהריסת מבנים מהירה ויסודית, תוך מזעור הפגיעה במבנים סמוכים ובסביבה בכלל.

ישנן מספר דרכים ידועות להריסת מבנים. אחת הדרכים הנפוצות, כשמדובר במבנים גדולים, הינה פיצוץ מבוקר של המבנה. הדבר נכון שבעתיים אם בסמיכות למבנה קיימים מבנים נוספים. דרך נוספת הינה פירוק המבנה והעברה שלו למקום אחר. בין המבנים המפורסמים שהוזזו ממקומם היו בתי המושבה הגרמנית הסמוכה לכרייה בתל אביב.

ואולם הדרך המקובלת, בדרך כלל, להריסה היא שימוש בכלי צמ"ה ייעודיים. הריסה מהסוג הזה דורשת מיומנות מיוחדת, הן בבחירת הכלים המתאימים והן בבחירת אנשי המקצוע שיפעילו אותם. היתרון העיקרי בשימוש בכלי צמ"ה לביצוע הריסת מבנים טמון בשליטה טובה יותר על מהלך העבודה ועל ההשפעה שלה על הסביבה.

 

פונים למקצועניים

לא משנה מהי הסיבה בגינה אתם מעוניינים בשירות של הריסת מבנים, חשוב שלא תתפשרו על פחות מהחברה המקצועית והמנוסה ביותר, אשר זמינה למטרה.
זאת הסיבה, בגינה עמית ורון קידוחים עפר ופיתוח תהווה עבורכם את הכתובת הנכונה למטרה.
מוזמנים ליצור קשר כבר היום עם החברה ולעשות את הצעד הראשון בדרך לשירות הריסת מבנים איכותי, מקצועי ויסודי. 

מתי צריך לבצע הריסת מבנים 


בניה חדשה, הקמת מבנים מודרניים, אלה הם דברים שמחממים את הלב. זוהי גולת הכותרת של פיתוח סביבתי, בר קיימא המשתלב בנוחות עם הסביבה. אך לצד הבניה, עולה מפעם לפעם גם הצורך לבצע הריסת מבנים. מחברת ורון שופכים מעט אור על נושא חשוב זה. 


הריסת מבנים מסוכנים 


בעבר, הוקמו די הרבה מבנים שלא עמדו בסטנדרטים של בניה המקובלים בימינו אלה. התקנים הלכו והשתפרו, הלכו והשתכללו. הידע ההנדסי מצליח כיום ליצור מבנים עמידים יותר, בטוחים יותר. כאשר מתברר כי מבנה כזה או אחר מוגדר כמסוכן, לא תמיד עבודות שיקום הן אפשריות או אפילו כדאיות. במידה ומתברר כי מבנה עשוי לקרוס ללא התראה, אם היסודות אינם יציבים, סדקים מהותיים מאיימים על השלמות, הגורם המוסמך יורה על הריסה. הריסת מבנים לסילוק מפגעים, הינה הרובד הראשון והחשוב. אך יש גם רבדים נוספים. 


הריסה של מבנים לצורך התחדשות עירונית 


מלבד הריסה של מבנה לצורך מניעת סיכון לסביבה ולאדם, הריסה של מבנה עשויה לשאת נופך אחר, הרבה יותר משמח. כאן מדובר על הריסת הישן לצורך התחדשות. ליתר דיוק, מדובר על פיתוח סביבתי שנקרא התחדשות עירונית. בשל הצפיפות הנוכחית בהרבה מאוד שכונות ואזורים, מחליטים מעת לעד בוועדות התכנון והבניה להתיר פרויקטים לאומיים חיוניים, כגון תמ"א 38 או פינוי בינוי. פרויקט פינוי בינוי כמו גם תמ"א 38 (2) אומרים בעצם את הדבר הבא: קחו מבנה ישן וקטן, הרסו אותו ולאחר מכן בנו מחדש. הבניה החדשה מאפשרת לייצר יותר יחידות דיור מאשר קודם לכן. כל זאת, ביחד עם סטנדרט בניה משופר, עמידות בפני רעידות אדמה, גימור הרבה יותר עדכני וכן הלאה. זהו, אם כן הממד השני והחשוב, של הריסה למטרות פיתוח וקדמה. 


הריסה לצורך שינוי ייעוד 


ניתן לבצע הריסת מבנים גם לעוד תכליות שונות. למשל, סילוק של מבנה שהוקם באופן לא חוקי. וכן גם פעולה שנועד לקדם שינוי יעוד קרקע. למשל, קרקע חקלאית, שעליה הוקם בעבר מבנה חקלאי, לעיתים מופשרת והופכת מותרת לבניה. זהו השלב שבו הורסים את הישן ולאחר מכן, בונים מבנים למגורים, מסחר ותעשייה. 

 

הריסת מבנים – כך עושים את זה נכון!


בשנים האחרונות אנחנו עדים לתהליכים שהולכים וצוברים תאוצה אשר בהם הורסים מבנים קיימים ובונים תחתם מבנים חדשים ומשופרים יותר. אלו מתבצעים במסגרת פרויקטים של חידוש עירוני או שיקום שכונות.
הריסת מבנים זוהי הפעולה הראשונית אשר נעשית לפני שמתחילים לשנות את פני האזור, המבנה או אפילו הרחוב כולו.
למעשה החלו בביצוע הפרויקטים הללו בעיקר במבנים ישנים שהתשתיות שלהם היו רעועות. שם נדרשו תיקונים ושיפורים שוב ושוב שלא תמיד הועילו לאורך זמן. או אז הוחלט כי במקום להשקיע כל הזמן בתיקונים, מוטב להרוס את כל מה שיש במקום ולבנות הכול חדש בצורה משופרת וטובה.


הריסת מבנים – לא רק למטרות אסתטיקה או חידוש


אז נכון שהמטרה הראשונית אותה ציינו של ביצוע הפרויקטים הללו הם למטרות חידוש ושיפור פני העיר. אך האמת היא שיש כאן גם מטרות ביטחוניות. מבנים אלו הם על פי ורב ישנים כל כך כשאין בהם חדרי ממ"ד והם לא מסוגלים לשרוד במקרים של רעידות אדמה או שריפות. במצבים כאלה הם עשויים לקרוס. המבנים המחודשים מקבלים חיזוק מיוחד והם עשויים לשרוד גם מצבים קשים ומסוכנים כמו פגעי טבע קשים. כך שהבתים המחוזקים הללו יוכלו להעניק מחסה בטוח ומוגן לדיירים גם בעת מלחמה, רעידת אדמה או שריפה.


הרס שהיא בנייה


אז נכון שהמילה הריסת מבנים יש לה את הקונוטציה של הרס ושל חורבן. אך כיום, ברוב רובם של המקרים ל המטרה של הרס המבנה הוא לצורך בנייה. ההרס מתוכנן לצורך חידוש והקמה מחודשת וטובה יותר.
הריסת מבנים מתבצעת לעיתים באזורים נרחבים ובשכונות שלמות של בניני מגורים ישנים ונמוכי קומה. המטרה היא ניצול טוב יותר של הקרקע כאשר המטרה היא לנצל את עתודות הקרקע ולבנות מבנים לגובה.
כאשר בוחרים בחברה מקצועית ומנוסה הרי שהתוצאה תהיה מהירה, יעילה וגם הרבה יותר מושלמת.
הריסה הנעשית על ידי חברה מקצועית המציעה עבודת קידוח עבודות עפר ועבודת פיתוח תיעשה בצורה הכי טובה.
ורון – הריסת מבנים לכל צורך או מטרה ע"י אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.
 

הריסת מבנים | עמית ורון