053-7455516

עמית ורון | עבודות עפר, קידוחים ופיתוח

הריסת מבנים – מתי, למה ואיך

 

הריסת מבנים הוא אחד מתחומי ההתמחות הדורשים רמה גבוהה של ידע טכני, מקצוענות והבנה. למרות הדימוי התמים של תחום העיסוק הזה, הריסת מבנה מכל סוג שהוא כרוכה ברמה גבוהה של סיכון. אילו סוגים של מבנים נהרסים באופן יזום? אילו סוגי הריסה קיימים ומתי נעשה בהם שימוש? מדוע נדרשת הריסה מקצועית של מבנים? בשורות הבאות נעסוק בנושא ונשיב לשאלות דלעיל בצורה ברורה ומובנת.

 

מתי נדרשת הריסת מבנים ולמה

אף שרבים רואים במבנים דבר קבוע, הדבר איננו כך כלל ועיקר. מבנים רבים מגיעים למצב שבו הם נדונים להריסה, הריסת מבניםמסיבות שונות. הסיבה הנפוצה ביותר היא כאשר מבנה מסוים הופך למסוכן לשוהים בו ולנמצאים מסביבו. זאת, בעיקר מפאת השנים הרבות שחלפו מאז שהוקם, ובהעדר השקעה בשיפוצים, שימור המבנה והתאמה שלו לעידן המודרני. סיבה נוספת להריסת מבנה כל שהוא היא כאשר אין יותר שימוש למבנה כפי שהוא, ועלות השיפוצים וההתאמה שלו לצרכים חדשים תהיה גבוהה מזו הנדרשת לבניית מבנה חדש. בנוסף, יש מקרים שבהם מבנה נהרס במטרה לבנות במקומו מבנה גדול ומורכב יותר, שיניב הכנסות גבוהות. בישראל, נהרסים בדרך כלל גם מבנים שהוקמו בניגוד לחוק ובלא היתר.

 

סוגי הריסה שונים למבנים

הריסת מבנים יכולה להתבצע בכמה אופנים: אם מדובר במבנה גדול, או בקומפלקס מבנים שיש צורך להרוס, הדרך הנכונה ביותר היא להפיל את המבנה באמצעות פיצוץ. מדובר בתחום עיסוק מקצועי ברמה גבוהה, הדורש התמחות וניסיון. אלה נדרשים כדי להפיל את המבנה במהירות כך שיתפרק לגמרי, ויחד עם זאת שלא יפגע במבנים אחרים המצויים בסביבתו.

צורה נוספת להריסת מבנה כל שהוא היה באמצעות צמ"ה – ציוד מכני הנדסי. ציוד כאמור נדרש להריסת מבנים נמוכים יחסית, או כאלה המצויים בסמיכות גבוהה למבנים אחרים, ויש סכנה שפיצוץ יפגע בהם. הציוד הנדרש כולל בדרך כלל שופלים (מחפרונים), יחד עם כלים נוספים שכל אחד תורם את חלקו להצלחת המשימה.

אם יש לך מבנה שיש בדעתך להרוס, המקום הזה הוא בדיוק בשבילך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ואנשי המקצוע של עמית ורון יצרו אתך קשר בהקדם. הם יסייעו לך בהגדרת הצרכים, בתכנון ובביצוע מדויק של ההריסה.