053-7455516

עמית ורון | עבודות עפר, קידוחים ופיתוח

אבני דרך חשובים לפני בניית מרתף

מרתפים מיושנים שלא תוכננו נכון עלולים להפוך למפגע של ממש. עלולים להתרחש שם הצפות, קירות מתפוררים, ריחות לא נעימים ועוד. על כן, לפני בניית מרתף חשוב לתכנן כמה אבני דרך חשובים. מחברת ורון מסבירים ומפרטים. 


בניית מרתף וסקר קרקע


לפני ביצוע בניית מרתף צריך כמובן לקבל אישור על ביצוע העבודה. בין אם מדובר בבניה חדשה ובין אם מדובר בתוספת למבנה קיים, אנו מנחים כי העבודה מבוצעת לאחר קבלת אישור ולא באופן פירטי. אולם אי אפשר פשוט להגיש בקשה ולהתחיל לחפור. נדרש ביצוע של  בדיקות או סקר קרקע. צריך לדעת אילו כלים נדרשים לביצוע החפירה, אילו סוגי יסודות יוקמו, עד כמה האדמה לחה או יבשה וכדומה.


הגדרת המרתף הרצוי 


במידה והדבר עדיין לא הוחלט ולא קיבל חותמת אישור רשמית, חשוב בשלב זה להגדיר מהו סוג המרתף הרצוי. שתי האפשרויות המקובלות כוללות מרתף קטן יחסית (מרתף שירות) או מרתף גדול יותר שיהיה לא רק בעל חלל מוגדל אלא גם בדרך כלל יותר גבוה. רק את המרתפים הגדולים יותר ניתן לייעד בתור חללים למגורים. כלומר כאלה שיכולים לכלול למשל חדר אמבטיה, חדר מטבח, מערכת אינסטלציה לשירותים. 


תכנון איטום בצורה הרמטית 


בניית מרתפים לעסקים, מרתפי יין, מקלטים או מחסנים תת קרקעיים או לבניינים מחייבים תכנון של ביצוע איטום בצורה הרמטית. כל תיקון של ליקוי איטום במרתף שכבר הוקם בעבר יהיה חלקי בלבד ומועד לפורענות. את המרתף ניתן תוך כדי בניה "לעטוף" בשכבות בידוד מתאימות. התועלת – לא תהיה זליגת מים לתוך המרתף, הקירות ישמרו יבשים ושלמים, הבטון לא יתפורר גם לאחר שנים רבות ולא תהיה לחות או עובש בשל הרטיבות החריגה. 


תכנון תשתיות מלא


לפני תחילת העבודה וביצוע היציקות, חשוב לתכנן את כלל התשתיות הנוספות באופן מלא. יש להביא בחשבון האם יוקם גם ממ"ד מעל או בצמוד למרתף, האם תעבור צנרת, חשמל או אינסטלציה במרתף, האם להקים מערכת מיזוג. כל הצעדים הללו יביאו להשלמה של בניית מרתף על הצד הטוב ביותר.